Satyananda yoga je nazvana po Swami Satyanandi Saraswati-ju, velikom uÄitelju joge našeg doba. Jedan je od direktnih uÄenika Swami Sivanande i onaj kome mnogo dugujemo za upoznavanje Zapada sa jogom.
Od šezdesetih godina prošlog veka, ovoj vrsti joge poduÄavalo se prvo u Biharskoj školi joge u Indiji, a danas se ona može pronaći u većini zemalja sveta.
Koreni Satyananda joge potiÄu iz drevnih filozofija Tantre, Vedante i Samkhije. Istovremeno, ona svoja uÄenja prilagoÄ‘ava današnjem naÄinu razmišljanja. Koncipirana je na takav naÄin da kombinujući modernu nauÄnu misao sa drevnom mudrošÄ‡u zadovolji današnje potrebe društva.
Satyananda joga je bila ukljuÄena u brojne nauÄne studije i eksperimente i otvorena za saradnju sa nauÄnicima širom sveta.
U samoj suštini Satyananda joge nalaze se sloboda i napredak. Ona ohrabruje samoispitivanje i iskustvo kroz liÄnu praksu da bi se došlo u dodir sa sopstvenom unutrašnjom mudrošÄ‡u. Prakse joge razvijaju pozitivan i kreativan um, osnovu uspešnog života i života sa smislom.
|
![]() |
![]() |
![]() |
Swami Sivanada Saraswati | Swami Satyanada Saraswati | Swami Niranjanada Saraswati | Swami Satyasangananda Saraswati |
Da bismo otkrili i probudili svoj unutrašnji uspavani potencijal, moramo da shvatimo i postanemo svesni razliÄitih dimenzija naše liÄnosti. One se razvijaju kroz razliÄite grane joge koje su integrisane u Satyananda jogu: Hatha joga, Jnana joga, Radža joga, Karma joga, Bhakti joga, Kundalini joga, Kriya joga, Mantra joga i druge.
Instruktori Satyananda joge dobijaju sadržajno struÄno obrazovanje(obuku) i imaju obavezu da se neprekidno usavršavaju i svoje znanje.
♦ Svako ko vežba, može postići uspeh u yogi, ali ne i oni koji su lenji. Konstantna samostalna vežba je tajna uspeha (Hatha Yoga Pradipika)
♦ Nepoljuljana smirenost uma se dostiže negovanjem naklonosti prema sreći, saosećanjem sa nesretnima, radovanjem Äestitosti i ravnodušnosti prema nemoralu. (Patanjali Yoga)
♦ Kada je disanje uznemireno, takoÄ‘je je i um nestabilan. Ali kad je disanje smireno, um će takoÄ‘e biti miran, i yoga postiže dugoveÄnost. Dakle treba nauÄiti kontrolisati disanje. (Hatha Yoga Pradipika)
♦ Vežbajte i sve ce doći na svoje (Sri K Patthabi Jois)
♦ Ova mirna jednakost Äula se zove yoga. Tada treba biti oprezan, postati yoga, doći i otići. (Katha Upanishad)